niedziela, 12 lutego 2017

JAK NAUCZYĆ SIĘ OPTYMIZMU?




Życie optymistów i pesymistów jest takie same: wszyscy przeżywamy porażki, kryzysy i popełniamy błędy. Różnica jednak tkwi w tym jak to życie odbieramy, czyli ważne jest samo podejście.
Optymizm kojarzy mi się z pogodnym ale nie naiwnym podejściem do życia. Często ludzie myślą, że optymistyczne podejście do życia to jakaś iluzja ale należy odróżnić optymizm od „hurraoptymizmu”, który opiera się po prostu na naiwności i zakłamywaniu rzeczywistości.

 
Czasami jest tak, że pesymizm został nam wpojony w dzieciństwie. Jeśli nasi rodzice byli pesymistami, to taki wzorzec przyjęliśmy za słuszny po czym został on przez nas przyjęty i jakby wdrukowany w nasz sposób myślenia. Jeśli takie nastawienie do życia zaczyna nas przytłaczać i obciążać, warto je porzucić i popracować nas zmianą sposobu myślenia.

 Korzyści z optymizmu


Optymizm daje motywację i siłę do działania. Buduje też kreatywność i nas nie blokuje.  Daje nadzieje i wiarę we własne możliwości. Człowiek pozytywnie nastawiony jest bardziej lubiany, rzadziej choruje i ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Optymizm daje też poczucie sensu życia i pozwala wierzyć, że wszystko co nas spotyka może być dla nas budujące.

Jak nauczyć się optymizmu?


Prof. Seligman w swojej książce „Jak nauczyć się optymizmu. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie” pisze, że nauka pozytywnego podejścia do życia, polega przede wszystkim na zakwestionowaniu pesymistycznych przekonań. Proces ten przypomina prowadzenie dialogu wewnętrznego, wyłapywaniu pesymistycznych przekonań które mamy w sobie zakorzenione i które uruchamiają  się w naszym umyśle na zasadzie „autopilota”.

Jeśli jesteśmy nauczeni pesymistycznego sposobu myślenia i spotyka nas jakaś trudna sytuacja, wtedy automatycznie odwołujemy się do negatywnych przekonań. W takiej sytuacji należy samemu poszukać racjonalnych argumentów na podważenie tej tezy. Warto wiedzieć, że umysł sam potrafi doszukiwać się dowodów na słuszność pesymistycznego podejścia i często mogą to być teorie zupełnie odbiegające od prawdy. Aby przełamać pesymizm, należy znaleźć racjonalne powody do tak negatywnego sposobu myślenia. Po dokonaniu obiektywnej oceny danej sytuacji, często okazuje się, że nie ma sensownych przesłanek do tak negatywnego nastawienia, po prostu przyzwyczailiśmy się do takiego sposobu patrzenia na świat.

Warto pracować nas zmianą, chociażby dlatego, że pesymizm wpędza w bezradność i bierność. Pesymizm przeszkadza też budować poczucie własnej wartości i hamuje rozwój, jest też bardzo szkodliwy jeśli mamy skłonności depresyjne.

Warto zadbać o optymizm i o lepszą jakość naszego życia. Jeśli macie ochotę na zmianę, to tylko od was zależy, jakie będzie wasze nastawienie do życia.


fot.unsplash.com; źródło: „Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie”Martin E.P. Seligman, Wyd.Media Rodzina 2007















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz