poniedziałek, 13 lutego 2017

TRUDNA EMOCJA - ZŁOŚĆ



Często w dzieciństwie uczą nas, że złość jest czymś czego należy unikać i co jest wręcz powodem do wstydu. Problem ze emocją złości jest też taki, że nacechowana jest w sposób bardzo negatywny, tzn. dla większości z nas kojarzy się z agresją i przemocą co w następstwie jest głównym powodem dla jej tłumienia. Tłumiona i nigdy nie wyrażona złość, w efekcie ma działanie toksyczne co może prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych m.in.depresji.

W bardzo ciekawy sposób na temat złości pisze Dorota Gromnicka w książce „Depresja jak pomóc sobie i bliskim”. Autorka podaje że złość to:
- naturalna emocja człowieka
- sygnał, że dzieje się coś niedobrego, zagrażającego
- narzędzie, dzięki któremu człowiek rozpoznaje swoje potrzeby
- komunikat, za którego pomocą człowiek ustala granice i podkreśla odrębność w     kontaktach interpersonalnych
Złość jest trudną emocją, nad której wyrażaniem 
  należy pracować

Istotne jest wsłuchanie się w siebie i nauczenie się wyrażania złości w taki sposób aby nie ranić innych, nie palić mostów i nie narażać się na przykre konsekwencje. Ludzie, którzy wyrażają złość poprzez agresję lub ucieczkę w nałogi tym bardziej powinni nad nią pracować na profesjonalnych terapiach.
Wyrażać złość możemy poprzez zwracanie komuś uwagi na zachowanie, które nas krzywdzi i nam się nie podoba, jednak nie musimy przy tym krzyczeć ani tym bardziej krzywdzić innych. Ważne jest mówienie co nam przeszkadza, ten sposób  „oczyszczamy” się z negatywnej energii i przestajemy ją w sobie tłumić.


Dobra złość

Dobra złość pomaga w asertywności i dbaniu o siebie. Jest też ważna w budowaniu poczucia własnej wartości.Pomaga wyrażać siebie, wzmacnia naszą osobowość. Umiejętnie wyrażana chroni nas przed frustracją. Jest też dużą siłą napędową, która w umiejętny sposób wykorzystana, daje nam energię do działania i do zmiany.

fot.unsplash.com; źródło: Dorota Gromnicka „Depresja jak pomóc sobie i bliskim” Warszawa 2012














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz