poniedziałek, 20 marca 2017

ZAMROŻONE UCZUCIA DDA



Dzieci alkoholików dorastają w trudnych warunkach, które przekładają się na ich sposób myślenia i zachowania. Zarówno w tych biednych jak i dobrze sytuowanych domach występują podobne problemy wynikające z nadużywania alkoholu przez rodziców,  jak np. kłótnie, przemoc fizyczna czy słowna, zaniedbywanie dzieci, brak zasad i chaos. Są domy w których dzieci traktowane są obcesowo i dla nikogo nie czują się ważne. Jeśli dziecko dorasta w atmosferze strachu i krzywdy, a jego psychika jest jeszcze słaba i delikatna, to w efekcie zamraża swoje uczucia, po to aby móc przeżyć. Jest to taki mechanizm obronny i ucieczka od czegoś co jest tak trudne i bolesne, że lepiej tego nie czuć.

Rodzice DDA najczęściej nie przywiązują wagi do uczuć swoich dzieci, dlatego one dorastają w przekonaniu, że ich uczucia i emocje nie są dla nikogo ważne

Uczucia i emocje zostają wyparte do podświadomości co powoduje, że DDA nie mają z nimi kontaktu, często też nie wiedzą jak je nazwać, są one dla nich zupełnie odległe i obce.
W późniejszym okresie dorastania stan zamrożenia uczuć jest przyczyną licznych depresji i lęków. DDA nie umie sobie z tym poradzić, często nie wie, co czuje dlatego ważne jest aby pójść na terapię i odzyskać kontakt ze swoimi emocjami.

 Zamrożenie uczuć to brak kontaktu z tym co czuję

Jednym z najtrudniejszych kroków w terapii dla DDA jest poznanie własnych uczuć takich jak m.in. umiejętności zabawy i poradzenia sobie ze złością. Okazuje się, że dla dorosłych już ludzi odczuwanie przyjemności jakie niesie ze sobą zabawa jest czymś trudnym. Jest to ciężkie dlatego, że kiedyś nikt się z nimi nie cieszył, w domu brakowało radości a jeśli już pojawiały się radosne chwile, to były ulotne, bo prędzej czy później ostały zburzone przez picie rodzica.

To samo jest ze złością, która kojarzy się tylko i wyłącznie z agresją, przemocą i z pijącym rodzicem. DDA myśli, że nie możne odczuwać złości bo wyrażana jest tylko przez złych ludzi. Więcej na ten temat pisałam w poście trudna emocja złość.

DDA nie czują też ile zalega w nich żalu i smutku po nieszczęśliwym dzieciństwie. Lęk jaki niosą w sobie też jest głęboko skrywany i wypierany. Brak nazywania uczuć rzutuje na wiele innych zachowań, przez co DDA jest nieufne, brak im dystansu i umiejętności budowania zdrowych relacji z ludźmi

Na terapii dla DDA można odkryć swoje emocje i uczucia. To ma dużą moc oczyszczającą i jest niezbędne w drodze do lepszego życia.


Daga
fot. unspash.com




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz