czwartek, 16 lutego 2017

ASERTYWNOŚĆ TO PRAWO KAŻDEGO CZŁOWIEKA


 Asertywność leży w naturze każdego człowieka i wystarczą tylko chęci aby ją w sobie rozwijać. Czasami bywa tak,  że człowiek ma niskie poczucie własnej wartości, jest uległy wobec innych ponieważ chce w pewien sposób „zasłużyć” na czyjąś sympatię. Brakuje mu wewnętrznej siły aby móc obronić własne dobro i stawiać siebie na pierwszym miejscu.
Asertywność jest formą zadbania o siebie, jest też siłą i tarczą, która doskonale chroni przed nastrojami depresyjnymi. To też zaufanie do siebie samego, szanowanie własnych przekonań i pewności siebie. Asertywność jest bardzo skuteczna w budowaniu poczucia własnej wartości,  daje też siłę do pokonywania konfliktów i budowania zdrowych relacji miedzy ludźmi.


Twórca definicji asertywności - Herbert Fensterheim sformułował pięć praw asertywności:
1. Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć – tak długo, dopóki nie ranisz innych.
2. Masz prawo do wyrażania siebie – nawet jeśli rano to kogoś innego – dopóki twoje intencje nie są agresywne.
3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz że oni mają prawo odmówić.
4. Są sytuacje w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osoba.
5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.
Asertywne zachowanie to sposób na określenie siebie. To też pokazanie innym swoich potrzeb i granic. Warto pamiętać, że asertywność to nie tylko uporczywe  trzymanie się słowa „nie” tylko wyznaczanie swoich granic co jest bardzo ważne w relacjach z innymi ludźmi.



Jeśli nie wyznaczysz swoich granic, inni zrobią to za ciebie


Jeśli chcemy stać się asertywni, warto zacząć trening i obserwować reakcję otoczenia. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, jeśli mieliśmy skłonności do poświęcania się dla innych lub po prostu lubiliśmy pomagać a inni to wykorzystywali.

Na początku może pojawić się rozczarowanie i zdziwienie ze strony najbliższych, jednak z czasem zaczną przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Zmieniając się zyskamy szacunek do nas samych, satysfakcję, większe poczucie własnej wartości, zniknie też poczucie frustracji i bycia niedocenianym. Ważne jest przy tym zachowanie zdrowego rozsądku, poznanie swoich granic i wyczucia tego co jest dla nas najlepsze.

fot. unsplash.com





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz