sobota, 18 lutego 2017

DLACZEGO LUBIMY ZAKUPY?


Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, który doprowadził do tego, że dla wielu osób chęć posiadania stała się celem w życiu. Pragnienie zakupienia konkretnych towarów  jak np. drogie telefony czy samochody, dają pozorną przynależność do konkretnych grup społecznych. Ludzie przywiązują się do marek i identyfikują się z nimi co powoduje, że stają się dla nich wyznacznikiem statusu społecznego.

W Polsce po latach komunizmu, biedy i pustych półek sklepowych, chęć kupowania jest szczególnie silna. Jeśli pamiętamy czasy kiedy w sklepach nie było nic, obecna dostępność towarów kojarzy nam się z dobrobytem i luksusem.

Chociaż większość ludzi uwielbia zakupy to mało kto zdaje sobie sprawę dlaczego tak bardzo lubimy kupować. Pierwsza rzecz to doprowadzony do perfekcji marketing sklepów, który nieustannie dba o to abyśmy lubili wydawać pieniądze. Specjaliści od technik marketingowych doskonale wiedzą, że kupujemy pod wpływem impulsów, stąd stosowane na szeroką skale techniki manipulacji jak np. specjalnie duże koszyki, odpowiednia muzyka i oświetlenie, zapach świeżego pieczywa w sklepie, kupony rabatowe, karty lojalnościowe i promocje. To wszystko ma na celu przyciągnąć klienta do sklepu i sprawić by zostawił w nim jak najwięcej pieniędzy.

Kupujemy nie tylko z konieczności posiadania niezbędnych do życia produktów, ale też kupujemy, bo lubimy to robić.

Dlaczego lubimy zakupy?

  • dają radość i przyjemność
  • są sposobem na polepszenie humoru,dają możliwość szybkiego odreagowania
  • kupienie danej rzeczy daje poczucie przynależności do określonej  grupy społecznej  (drogie telefony, samochody itd.)
  • kupowanie pozornie zapełnia nam pustkę samotności
  • kupowanie jest sposobem na nagradzanie i pocieszanie

Jest cienka granica między kupowaniem a zakupoholizmem. Kiedy mamy problemy, czujemy się samotni, zestresowani, bardzo łatwo jest popaść w kupowanie kompulsywne.

Kupowanie kompulsywne (zakupoholizm)

Kupowanie kompulsywne odnosi się do samego faktu kupowania a nie zakupu konkretnej rzeczy. Ludzie, którzy kupują kompulsywne, kupują cokolwiek, ważne żeby zaspokoić potrzebę nabycia, po którym często pojawiają się wyrzuty sumienia.  Zachowanie to jest uzależnieniem, które bez uświadomienia sobie problemu,  może doprowadzić do poważnych problemów finansowych.

W sklepie szczęścia nie znajdziesz

Jeśli zauważymy, że nieustannie pocieszamy się zakupami a przez to brakuje nam pieniędzy, w domu mamy coraz więcej zupełnie niepotrzebnych rzeczy, często myślimy o zakupach, warto zastanowić się czy za tym nie kryje się kupowanie kompulsywne. Jeśli popadamy w zakupoholizm należy nazwać problem i poszukać wyjścia. W momentach kiedy czujemy się źle i jest nam smutno, lepiej omijać sklepy i poszukać innych sposobów na pocieszenie niż kupowanie kolejnych rzeczy.
Bardzo dużo daje sama świadomość problemu. Jeśli z powodu ciągłych zakupów popadamy w coraz większe długi, a mimo to nie przestajemy kupować, oznacza to że jesteśmy uzależnieni i wtedy warto zgłosić się z tym problemem do terapeuty.


Daga

fot. unsplash.com



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz