czwartek, 16 marca 2017

NIE PRZEGAP ŻYCIA


Życie przeszłością może być taki samo złe jak życie przyszłością. Są ludzie, którzy żyją wspomnieniami, ich myśli krążą wokół minionych już lat, są też tacy którzy mają nawyk snucia marzeń, że kiedyś będzie lepiej. W obu przypadkach często są to takie małe ucieczki od smutnej rzeczywistości, które dają chwilowe pocieszenie i odwracają uwagę od tego co tu i teraz.

Uporczywe myślenie o przyszłości dotyczy osób, które mają nawyk czekania. Kiedyś zrobią porządek w domu, kiedyś schudną, znajdą lepszą pracę i poukładają sobie życie. Takie myślenie staje się nawykiem i drugą naturą z której nic nie wynika. 

CZEKAĆ MOŻNA PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Dni i miesiące mijają, życie przecieka przez palce w nadziej, że to lepsze życie ma kiedyś nadejść. Jeśli żyjemy w rytmie: w domu myślę o pracy, w pracy o bieganiu, a jak biegam myślę o jedzeniu, to w efekcie nie doceniam żadnej z tych czynności i nie skupiam się na nich. Jeśli odkładam ważne sprawy na przyszłość i tylko w tym pokładam nadzieje, że kiedyś będzie lepiej to też jestem w ślepej uliczce.
I nie chodzi o podkopywanie sensu nadziei i marzeń, chodzi o to aby patrzeć na tu i teraz, bo w przeciwnym razie życie upłynie niezauważone.

PATRZ POD NOGI

Patrząc na życie strategicznie i logistycznie, myślenie o przyszłości jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć wielu przeszkód jakie niesie za sobą niezaplanowana przyszłość. Jeśli jednak cała nadzieja i plany osadzone są w przyszłości, to  wygląda na to, że gubimy teraźniejszość. A tymczasem co mamy? Mamy tylko ten czas co jest dzisiaj, mamy siebie nieidealnych, problemy do rozwiązania, kilogramy do zrzucenia i rzeczy do uporządkowania. Mamy też ciepłą herbatę, trochę uśmiechu, psa który zawsze na nas czeka i pewnie wiele innych pozytywnych spraw.

Jeśli życie przyszłością staje się naszym nawykiem i pewną formą ucieczki, a to co jest dzisiaj wydaje się byle jakie i pozbawione sensu,  warto zadać sobie pytanie: kto da mi gwarancję że dzisiaj po pacy dojadę do domu?


Daga
fot. unsplash.com







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz